Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie


 NA PREDAJ

Starobylý Vodný mlyn s pílou

 

Preneste sa do 500-ročnej histórie unikátnej vidieckej usadlosti v Turci.

Popis nehnuteľnosti

mlyn_banner_na_webku_zmens  

   

Lokalita: Turčianske Teplice, časť Dolná Štubňa

Neobvyklá usadlosť s bohatou históriou.

 Vráťte sa do čias mlynárstva. 

  

     V jednom malebnom údolí, ktoré volajú Turiec, skoro na samom konci jedného malého kúpeľného mestečka Turčianske Teplice obklopeného divokou a majestátnou prírodou Veľkej a Malej Fatry leží pri potoku Žarnovica dominantná usadlosť, za bránou ktorej je skrytý priestranný dvor so stodolou, Mlynica s obytnou časťou, Furmanský dom a takmer 5.000 m2 pozemku. 

Vdýchnite jej nový život.

 

Historicky silný príbeh uchovaný v útrobách tohoto vodného mlyna, ktorý začal už niekedy v 16. storočí a pokračuje s nevyhnutnými, ale šetrnými zásahmi modernej doby až dodnes. Príbeh prepletený faktografickými údajmi, dramatickým vývojom dôb a ťažko skúšaným ľudom, ktorý tu prebýval a pracoval. Vráťte sa s nami do čias mlynárstva a remeselníctva ako to bolo kedysi. V tejto nehnuteľnosti nájdete takmer neporušené a  dobre zachované technológie na mletie ako sú mlynské valcové stolice, „francisovú“ turbínu, žľab, taktiež sa uchovala píla, gáter a vodná elektráreň. Už teraz, bez veľkých úprav, je pre vás pripravená úchvatná expozícia mlynárstva a súvisiacich historických artefaktov, ktoré čakajú na zanietených záujemcov.

 

 História v skratke

Prvá písomná zmienka o stavbe siaha do 16. storočia. V roku 1569 miestny mlynár a piliar Matej Holeš oboznamoval mesto Kremnica o miestnych hospodárskych pomeroch píly a mlyna. Dá sa usudzovať, že už v tomto období mlyn s pílou boli v prevádzke dlhšiu dobu. Podľa dostupných knižných zdrojov vznikali prvé mlyny v Turci už v 13. storočí. Ostáva teda v rovine dohadov, či aj tento mlyn pochádza už z tohto obdobia.

Mlyn a píla boli plne prevádzkované do roku 1953 mlynárom a piliarom Rudolfom Žiakom. Rodina Žiakovcov tu pôsobila a pracovala od roku 1932.

mlyn_4_-_kopia  

Základným znakom tohto vodného mlyna bol pri jeho vzniku pohon mlynského zariadenia vodným kolesom, ktoré sa nezachovalo, pretože bolo nahradené turbínou. Mlyn, ktorý vám prezentujeme a ponúkame, je položený na potoku Žarnovica, ktorý sa vlieva do rieky Turiec. Nevyhnutnou súčasťou teda bývali vodné stavby - hať a žľaby privádzajúce vodu na mlynský náhon zakončený úpustom so stavidlami, ktoré tu nájdete takmer neporušené. V 19. storočí bolo vodné koleso nahradené turbínou, ktorá bola neskôr poháňaná vlastnou vodnou elektrárňou. Zázemie elektrárne je doteraz funkčné, avšak mimo prevádzky od roku 1999. 

 

POPIS NEHNUTEĽNOSTÍ     

Usadlosť pozostáva z nasledovných častí, ktorými vás postupne prevedieme. 

1. Mlynica spojená s obydlím mlynára a píla

2. Furmanský dom

3. Priestranný dvor, záhrada, Stodola

 

1. Sídlo mlynára – MLYNICA S OBYTNOU ČASŤOU, PÍLA

mlyn_22_-_kopia

mlyn_5_-_kopia

mlyn_15_-_kopia mlyn_8_-_kopia

Všetky 3 objekty sú prepojené do jedného celku a dá sa medzi nimi prechádzať vnútornými priestormi. Mlyn je osadený do svahu. Juhozápadná fasáda susedí s cestou a z tejto strany sa javí ako prízemná stavba. Opačná, severovýchodná fasáda je mohutnejšia. Práve tu je viditeľné i prízemie, ktoré sa zarezáva do svahu. Na tejto strane mlynu je vyústenie vodného náhonu na koleso. Súčasné koleso sa však zachovalo len na dobovej fotografii, ktorá dokumentuje pôvodný vzhľad. Stavebný materiál v prevažnej miere kameň, na streche škridľa.

Obytná časť mlyna bola do roku 2020 využívaná na bývanie a prešla jednoduchou modernizáciou, ktorá nenarušila pôvodný ráz budovy. Bola tu zrealizovaná čiastočná výmena okien, dobudovanie kúpeľne a wc, v kuchyni obklady a podlaha. Kúrenie v obytnej časti zabezpečené plynovými gamatkami a pôvodnou kachľovou pecou. Voda je obecná. Elektrické rozvody sú vo všetkých troch častiach. Objekt nie je napojený na kanalizáciu.

Zastavaná plocha: 550 m2

Úžitková plocha: 400 m2, obytná časť z toho: 87 m2

Príslušenstvo k mlynici (sklady, pivnice): 190 m2

 

DISPOZÍCIA Mlyna a Mlynice

Prízemie: chodba s technickou miestnosťou a technológiou (turbína, náhon), klenbová kuchyňa s kachľovou pecou, obývačka, spálňa, kúpeľňa s wc, komora. Ďalej sú z vonku prístupné sklady (6), technické miestnosti (4) a pivnice (5). Jedna z miestností je vyhradená pre technológiu elektrárne.

Úžitková plocha: 450 m2

 

Prvé poschodie: chodby, technické miestnosť s technológiou mlynice, dielňa – píla a gáter, terasy a prístrešok kedysi slúžiace na uskladnenie drevnej hmoty

Úžitková plocha: 435 m2

 

Druhé poschodie – podkrovné: technická miestnosť s násypníkmi, izba

Úžitková plocha: 182 m2

 

Zariadenie mlynice v minulosti a dnes

Mlynica je v pôvodnom, udržiavanom stave a je trojpodlažná. Pôvodné zariadenie tvorilo mlyn na 3 kamene s 3 mlynskými kolesami na vrchnú vodu s priemerom 3,7 m a píla na spodnú vodu s cirkulárkou, dva samostatné žľaby a vodný náhon – turbína o priemer 1m. Vlastné mlecie zariadenia – zloženie mletia na kameň – predstavuje jeden z najstarších typov súprav mletia na kameň v Turci vôbec, ktoré sa zachovali.

Mlyn prešiel ďalšou etapou vývoja v r. 1918 – 1948, kedy došlo pod vplyvom dodávok fabrických strojov, remeníc a mlynských strojov k obnove mlynov prevažne o stroje z ocele a liatiny. Mlynské zariadenie odvtedy pozostáva z troch mlynských stolíc, ktoré zabezpečovali svoju primárnu úlohu – drvenie obilia. Vodný pohon bol nahradený pohonom s elektrickým motorom, ktorý bol účinnejší až o 75%.

Mlyn toho času nebol preskúšaný a opätovne spustený. Aby mohlo dôjsť k jeho obnove aj z hľadiska funkčnosti, bolo by potrebné napustiť koryto vodného náhonu a vymeniť lopatku na turbíne.

Súčasné zariadenie tvorí:

1/ pohonné zariadenie:

- Jedna turbína s horizontálnym hriadeľom systému Francis s priepustom 800 l za sekundu

- náhon o celkovej dĺžke 671 m

2/ poháňané stroje:

- Kameň o priemere 38 cm

- Dve valcové stolice

3/ lúpačka

4/ aspirateur s lúpačkou

5/ reforma s 1 stolicou

6/ dynamo 1,5 kw

7/ zariadenie v píle:

- Gáter na voľný beh s 12 pílami

- Cirkulárka s priemerom 50 cm

 

Okrem uvedeného zoznamu zariadenia disponujeme aj technickými správami a hydrotechnickými výpočtami, ktoré Vám radi poskytneme.

 

2. FURMANSKÝ DOM

mlyn_6_-_kopia

Pôvodná stavba pochádza z roku 1900 a bola využívaná ako hospodárska budova a maštaľ.  Na jej pôdoryse s využitím obvodových múrov bola v roku 1988 vykonaná kompletná rekonštrukcia so zmenou účelu na obytnú jednotku s garážou, technickou miestnosťou a drevárňou. Obytná časť pozostáva z dvoch izieb, kuchyne, kúpeľne s wc, špajze a chodby. Do domu bola privedená obecná voda a elektrina s vlastnými meraniami nezávisle od mlyna. Napojenie na kanalizáciu nie je, pre objekt je odporúčané riešiť čističku odpadových vôd. Vykurovanie zabezpečuje pec na pevné palivo + rozvody kúrenia a radiátory. Okná sú pôvodné, drevené. Stavebný materiál kameň/tehla. Na streche je škridľa.

Zastavaná plocha 128 m2, z toho:

- podlahová plocha obytnej časti: 64 m2

- podlahová plocha technickej časti: 64 m2

 

 3. Priestranný dvor, záhrada a Stodola

mlyn_27_-_kopia

mlyn_23_-_kopia

Aj tieto plochy prešli historickým vývojom. Jednou z najväčších zmien oproti dnešnej podobe je vyregulovanie vody na spodný náhon, ktorá pretekela naprieč dvorom. V súčasnosti je voda zvedená do potoka Žarnovica, ktorý obteká celú usadlosť. Keď prejdeme pomedzi mlynicu a Furmanský dom do záhrady, otvorí sa nám krásny pohľad na dominantnú celodrevenú stodolu na ploche 250 m2, s výškou v štíte 10 m, ktorá sa vyníma na pozadí hôr. Pekný pohľad ponúka aj samospádom pritekajúca voda z ramena potoka dolu haťou akoby to bol malý vodopád.

Vstup na záhradu je možné vyriešiť aj samostatným vjazdom z verejnej komunikácie, a tak ju oddeliť od hlavnej časti, kde sa nachádza mlyn. Má potenciál na samostatný stavebný pozemok.

Plocha dvora so zastavanými časťami: 1800 m2

Plocha záhrady so zastavanou časťou stodoly: 3200 m2 

LOKALITA


Žiakovský vodný mlyn je situovaný do mestskej časti Dolná Štubňa, ktorá je súčasťou kúpeľného a okresného mesta Turčianske Teplice v regióne Horného Turca. Kedysi to bola samostatná vyspelá obec s bohatou históriou, podľa ktorej do roku 1948 bolo pomenované aj kúpeľné mesto – Štubnianske Teplice.

 

Mlyn je bezprostredne v susedstve so základnou infraštruktúrou pre jej obyvateľov (evanjelický a katolícky kostol, kultúrny dom, potraviny a pohostinstvo, kedysi aj škola).

 

Vzdialenosti do okolitých miest: Martin 25 km, Banská Bystrica 35 km, Žilina 50, Kremnica 18 km, Prievidza 35 km.

 Mlyn_Malba_nove 

 Perspektíva využitia

Žiakovský vodný mlyn je v regióne Horného Turca unikátnym objektom s neobjaveným potenciálom a nevyčísliteľnou pridanou hodnotou pre modernú dobu, ktorá  si ctí históriu a remeslá. Aj keď sa už možno nepodarí obnoviť pôvodný účel objektov a dobového zariadenia, stále sú pre jeho budúce využitie otvorené možnosti vybudovania rodinného sídla, farmy, penziónu, ateliéru, galérie, múzea, priestoru pre vzdelávacie, komunitné, kultúrno-spoločenské centrum alebo ich kombinácie. 

...

CENA NA VYŽIADANIE U MAKLÉRA.

Pokiaľ vás ponuka tejto Historickej Usadlosti zaujala, všetko ostatné vrátane ceny vám ochotne poskytne realitný maklér.

Dohodnite si čím skôr termín obhliadky. 

Videoprehliadka

3D scan

Pôdorysy a rezy: Mlynica s obytnou časťou a Píla

mlyn_ds_podorys_1np mlyn_ds_podorys_2np mlyn_ds_podorys_3np mlyn_ds_podorys_strechy mlyn_ds_rezy

Pôdorysy: Furmanský dom

plany_rd_zubanova_1s plany_rd_zubanova_2s plany_rd_zubanova_3s plany_rd_zubanova_4s plany_rd_zubanova_5s

Snímky z katastrálnej mapy

satelitna_snimka_s_vyznacenou_plochou snimka_z_katastra_vyznacena_plocha

Mgr. Janka Baťková Oravcová

Ponúkam komplexný servis predaja, kúpy a prenájmu nehnuteľností až po odovzdanie kľúčov od vašej novej "Srdcovky".


Mgr. Janka Baťková Oravcová

Kontaktný formulár

Stiahnuť PDF