V jednom malebnom údolí, ktoré volajú Turiec, skoro na samom konci jedného malého kúpeľného mestečka Turčianske Teplice obklopeného divokou a majestátnou prírodou Veľkej a Malej Fatry leží pri potoku Žarnovica dominantná usadlosť, za bránou ktorej je skrytý priestranný dvor so stodolou, Mlynica s obytnou časťou, Furmanský dom a takmer 5.000 m2 pozemku.
Historicky silný príbeh uchovaný v útrobách tohoto vodného mlyna, ktorý začal už niekedy v 16. storočí a pokračuje s nevyhnutnými, ale šetrnými zásahmi modernej doby až dodnes. Príbeh prepletený faktografickými údajmi, dramatickým vývojom dôb a ťažko skúšaným ľudom, ktorý tu prebýval a pracoval. Vráťte sa s nami do čias mlynárstva a remeselníctva ako to bolo kedysi. V tejto nehnuteľnosti nájdete takmer neporušené a dobre zachované technológie na mletie ako sú mlynské valcové stolice, „francisovú“ turbínu, žľab, taktiež sa uchovala píla, gáter a vodná elektráreň. Už teraz, bez veľkých úprav, je pre vás pripravená úchvatná expozícia mlynárstva a súvisiacich historických artefaktov, ktoré čakajú na zanietených záujemcov.
História v skratke
Prvá písomná zmienka o stavbe siaha do 16. storočia. V roku 1569 miestny mlynár a piliar Matej Holeš oboznamoval mesto Kremnica o miestnych hospodárskych pomeroch píly a mlyna. Dá sa usudzovať, že už v tomto období mlyn s pílou boli v prevádzke dlhšiu dobu. Podľa dostupných knižných zdrojov vznikali prvé mlyny v Turci už v 13. storočí. Ostáva teda v rovine dohadov, či aj tento mlyn pochádza už z tohto obdobia.
Mlyn a píla boli plne prevádzkované do roku 1953 mlynárom a piliarom Rudolfom Žiakom. Rodina Žiakovcov tu pôsobila a pracovala od roku 1932.
Základným znakom tohto vodného mlyna bol pri jeho vzniku pohon mlynského zariadenia vodným kolesom, ktoré sa nezachovalo, pretože bolo nahradené turbínou. Mlyn, ktorý vám prezentujeme a ponúkame, je položený na potoku Žarnovica, ktorý sa vlieva do rieky Turiec. Nevyhnutnou súčasťou teda bývali vodné stavby - hať a žľaby privádzajúce vodu na mlynský náhon zakončený úpustom so stavidlami, ktoré tu nájdete takmer neporušené. V 19. storočí bolo vodné koleso nahradené turbínou, ktorá bola neskôr poháňaná vlastnou vodnou elektrárňou. Zázemie elektrárne je doteraz funkčné, avšak mimo prevádzky od roku 1999.
1. Mlynica spojená s obydlím mlynára a píla
2. Furmanský dom
3. Priestranný dvor, záhrada, Stodola
1. Sídlo mlynára – MLYNICA S OBYTNOU ČASŤOU, PÍLA
Všetky 3 objekty sú prepojené do jedného celku a dá sa medzi nimi prechádzať vnútornými priestormi. Mlyn je osadený do svahu. Juhozápadná fasáda susedí s cestou a z tejto strany sa javí ako prízemná stavba. Opačná, severovýchodná fasáda je mohutnejšia. Práve tu je viditeľné i prízemie, ktoré sa zarezáva do svahu. Na tejto strane mlynu je vyústenie vodného náhonu na koleso. Súčasné koleso sa však zachovalo len na dobovej fotografii, ktorá dokumentuje pôvodný vzhľad. Stavebný materiál v prevažnej miere kameň, na streche škridľa.
Obytná časť mlyna bola do roku 2020 využívaná na bývanie a prešla jednoduchou modernizáciou, ktorá nenarušila pôvodný ráz budovy. Bola tu zrealizovaná čiastočná výmena okien, dobudovanie kúpeľne a wc, v kuchyni obklady a podlaha. Kúrenie v obytnej časti zabezpečené plynovými gamatkami a pôvodnou kachľovou pecou. Voda je obecná. Elektrické rozvody sú vo všetkých troch častiach. Objekt nie je napojený na kanalizáciu.
Zastavaná plocha: 550 m2
Úžitková plocha: 400 m2, obytná časť z toho: 87 m2
Príslušenstvo k mlynici (sklady, pivnice): 190 m2
Prízemie: chodba s technickou miestnosťou a technológiou (turbína, náhon), klenbová kuchyňa s kachľovou pecou, obývačka, spálňa, kúpeľňa s wc, komora. Ďalej sú z vonku prístupné sklady (6), technické miestnosti (4) a pivnice (5). Jedna z miestností je vyhradená pre technológiu elektrárne.
Úžitková plocha: 450 m2
Prvé poschodie: chodby, technické miestnosť s technológiou mlynice, dielňa – píla a gáter, terasy a prístrešok kedysi slúžiace na uskladnenie drevnej hmoty
Úžitková plocha: 435 m2
Druhé poschodie – podkrovné: technická miestnosť s násypníkmi, izba
Úžitková plocha: 182 m2
Mlynica je v pôvodnom, udržiavanom stave a je trojpodlažná. Pôvodné zariadenie tvorilo mlyn na 3 kamene s 3 mlynskými kolesami na vrchnú vodu s priemerom 3,7 m a píla na spodnú vodu s cirkulárkou, dva samostatné žľaby a vodný náhon – turbína o priemer 1m. Vlastné mlecie zariadenia – zloženie mletia na kameň – predstavuje jeden z najstarších typov súprav mletia na kameň v Turci vôbec, ktoré sa zachovali.
Mlyn prešiel ďalšou etapou vývoja v r. 1918 – 1948, kedy došlo pod vplyvom dodávok fabrických strojov, remeníc a mlynských strojov k obnove mlynov prevažne o stroje z ocele a liatiny. Mlynské zariadenie odvtedy pozostáva z troch mlynských stolíc, ktoré zabezpečovali svoju primárnu úlohu – drvenie obilia. Vodný pohon bol nahradený pohonom s elektrickým motorom, ktorý bol účinnejší až o 75%.
Mlyn toho času nebol preskúšaný a opätovne spustený. Aby mohlo dôjsť k jeho obnove aj z hľadiska funkčnosti, bolo by potrebné napustiť koryto vodného náhonu a vymeniť lopatku na turbíne.
Súčasné zariadenie tvorí:
1/ pohonné zariadenie:
- Jedna turbína s horizontálnym hriadeľom systému Francis s priepustom 800 l za sekundu
- náhon o celkovej dĺžke 671 m
2/ poháňané stroje:
- Kameň o priemere 38 cm
- Dve valcové stolice
3/ lúpačka
4/ aspirateur s lúpačkou
5/ reforma s 1 stolicou
6/ dynamo 1,5 kw
7/ zariadenie v píle:
- Gáter na voľný beh s 12 pílami
- Cirkulárka s priemerom 50 cm
Okrem uvedeného zoznamu zariadenia disponujeme aj technickými správami a hydrotechnickými výpočtami, ktoré Vám radi poskytneme.
2. FURMANSKÝ DOM
Pôvodná stavba pochádza z roku 1900 a bola využívaná ako hospodárska budova a maštaľ. Na jej pôdoryse s využitím obvodových múrov bola v roku 1988 vykonaná kompletná rekonštrukcia so zmenou účelu na obytnú jednotku s garážou, technickou miestnosťou a drevárňou. Obytná časť pozostáva z dvoch izieb, kuchyne, kúpeľne s wc, špajze a chodby. Do domu bola privedená obecná voda a elektrina s vlastnými meraniami nezávisle od mlyna. Napojenie na kanalizáciu nie je, pre objekt je odporúčané riešiť čističku odpadových vôd. Vykurovanie zabezpečuje pec na pevné palivo + rozvody kúrenia a radiátory. Okná sú pôvodné, drevené. Stavebný materiál kameň/tehla. Na streche je škridľa.
Zastavaná plocha 128 m2, z toho:
- podlahová plocha obytnej časti: 64 m2
- podlahová plocha technickej časti: 64 m2
Aj tieto plochy prešli historickým vývojom. Jednou z najväčších zmien oproti dnešnej podobe je vyregulovanie vody na spodný náhon, ktorá pretekela naprieč dvorom. V súčasnosti je voda zvedená do potoka Žarnovica, ktorý obteká celú usadlosť. Keď prejdeme pomedzi mlynicu a Furmanský dom do záhrady, otvorí sa nám krásny pohľad na dominantnú celodrevenú stodolu na ploche 250 m2, s výškou v štíte 10 m, ktorá sa vyníma na pozadí hôr. Pekný pohľad ponúka aj samospádom pritekajúca voda z ramena potoka dolu haťou akoby to bol malý vodopád.
Vstup na záhradu je možné vyriešiť aj samostatným vjazdom z verejnej komunikácie, a tak ju oddeliť od hlavnej časti, kde sa nachádza mlyn. Má potenciál na samostatný stavebný pozemok.
Plocha dvora so zastavanými časťami budov: 1800 m2
Plocha záhrady so zastavanou časťou stodoly: 3200 m2
Tento vodný mlyn je situovaný do mestskej časti Dolná Štubňa, ktorá je súčasťou kúpeľného a okresného mesta Turčianske Teplice v regióne Horného Turca. Kedysi to bola samostatná vyspelá obec s bohatou históriou, podľa ktorej do roku 1948 bolo pomenované aj kúpeľné mesto – Štubnianske Teplice.
Mlyn je bezprostredne v susedstve so základnou infraštruktúrou pre jej obyvateľov (evanjelický a katolícky kostol, kultúrny dom, potraviny a pohostinstvo, kedysi aj škola).
Vzdialenosti do okolitých miest: Martin 25 km, Banská Bystrica 35 km, Žilina 50, Kremnica 18 km, Prievidza 35 km.
Tento vodný mlyn je v regióne Horného Turca unikátnym objektom s neobjaveným potenciálom a nevyčísliteľnou pridanou hodnotou pre modernú dobu, ktorá si ctí históriu a remeslá. Aj keď sa už možno nepodarí obnoviť pôvodný účel objektov a dobového zariadenia, stále sú pre jeho budúce využitie otvorené možnosti vybudovania rodinného sídla, farmy, penziónu, ateliéru, galérie, múzea, priestoru pre vzdelávacie, komunitné, kultúrno-spoločenské centrum alebo ich rôzne kombinácie.
...
CENA NA VYŽIADANIE U MAKLÉRA.
Pokiaľ vás ponuka tejto Historickej Usadlosti zaujala, všetko ostatné vrátane ceny vám ochotne poskytne realitný maklér.
Dohodnite si čím skôr termín obhliadky.
Ponúkam komplexný servis predaja, kúpy a prenájmu nehnuteľností až po odovzdanie kľúčov od vašej novej "Srdcovky".